FEJFÁJÁS-kezelés:

Gyakran visszatérő fejfájás (eredetének eldöntése az orvos feladata. Masszázs kezelésnél elsősorban a nyaki ideggyökök, erek kompressziója miatt fellépő fejfájások befolyásolhatók)

KEZELENDŐ TESTRÉSZEK:

nyak-vállöv területe, lapocka

 nyakszirtcsont területe

 nyaki szegmentumok területe

 lapocka körüli terület

 paravertebrális izomzat

 

Ischialgia estén alkalmazott lumbogluteális tájék kezelése:

Kezelendő testrészek:comb,lábszár,láb.

 Paravertebrális izmok a lumbális gerinc magasságában

 A medence területe (farizmok, körteképű izom)

 Széles hátizom alsó része

 Keresztcsont területe

 

LÚDTALP-kezelés

A kezelés szempontjait meghatározó tünetek:

 láb, lábszár fájdalom

 fáradékonyság, a fizikai terhelhetőség csökkenése az első végtagban

 gyengült láb, lábszárizomzat

 a megváltozott statikai viszonyok miatt térd, comb, deréktáji fájdalmak is jelentkezhetnek

 esetenként a láb pronációs kontraktúrája alakulhat ki.

KEZELENDŐ TESTRÉSZEK

Láb,lábszár,térd mobilizáció,comb,csípő

GERINC KEZELÉSEK:

A gerinc öt szakaszból áll.

A nyaki gerinc 7 nyakcsigolyából. A mellkasi gerinc 12 hátcsigolyából, és a hozzájuk rögzülő bordákból. Az ágyéki gerinc 5 ágyékcsigolyából. A keresztcsont 5 összecsontosodott csigolyából. A farkcsont általában 4 (csökevényes) fark csigolyából.

Bár mindegyik szakasz alapvető szerkezete és funkciója hasonló, a különböző szakaszok csigolyái jelentősen eltérnek egymástól mind méretükben mind alakjukban. Míg a csigolyák a gerinc oszlopot stabillá teszik, a csigolyákkal váltakozva elhelyezkedő porckorongok a gerinc rugalmasságát biztosítják. Ellenállnak a nyomásnak, a rázkódást is jól bírják, sőt a gerincoszlop forgó és hajló mozgásra is képes. A csigolyák testén hosszanti irányban elől-hátul erős szalagok futnak végig szorosan tapadva a csigolyatestekre, a csigolyaíveket pedig a sárga szalag köti össze.

A csigolyák közepén csigolya lyuk van, belőlük alakul ki a gerinccsatorna amelyben a gerincvelő fut. A csigolyák különböző nyúlványain a törzs izmai és a már említett szalagok tapadnak. A felnőtt ember öt gerincszakaszán négy élettanilag normális görbület alakult ki. A nyaki és ágyéki szakaszok előrefelé irányuló, a háti, keresztcsonti és farkcsonti szakaszok hátrafelé irányuló görbülettel rendelkeznek. A  görbületek jelentős megnövekedése vagy lecsökkenése veszélyezteti a helyes testtartást, ezért   rendbehozataluk és jó állapotban tartásuk a testtartásra irányuló kezelés egyik célja.

A legtöbb hátfájás valójában a gerincet körülvevő izmokban felhalmozódott feszültség­ből ered. A hát izmait ért túlzott terhelés könnyedén megfeszíthet egy izomköteget, amely kimozdíthatja a csigolyákat helyükről és a ge­rincoszlop deformálódásához vezet. Testünk nem képes hosszú ideig egészsége­sen működni, ha a gerincoszlop csigolyái nincsenek a helyükön. A masszázs során speciális fogásokkal történik a görcsös izmok átdolgozása, és kilazítása, melyek segítenek a fájdalmak enyhítésében. A hátmasszázs célja: a hát, nyak és a deréktáj izmainak lazítása, illetve ezen testrészek vérellátásának javítása. Az említett test tájak esetében a krónikus fájdalom kialakulásának oka általában a rendszeres ülőmunka. A mindennapi megterhelés és stressz során izmaink görcsössé válnak, melyen egy hátmasszázs is segíthet.

 

IZÜLETEK PASSZÍV MOZGATÁSA KIMOZGATÁSA

A kezelési technikák passzív és aktív eljárásokra oszthatók. Passzív eljárások közé tartozik a masszázs passzív mozgatás, húzás. A passzív eljárások kivitelezése a beteg aktív együttműködése nélkül zajlik le.

A passzív mozgatás célja: a mozgás(ok) terjedelmének megtartása, illetve helyreállítása, a kontraktúrák (mozgásbeszűkülés) megelőzése , oldása, az izom-, ín-, reflex apparátus karbantartása, a bőr vérellátásának javítása, az aktív mozgások előkészítése, az izomzat hipertónusának csökkentése.
Ezt a kezelést bizonyos mozgásszervi problémáknál szoktam javasolni, de kérhető is, ha valaki úgy érzi, hogy szüksége van rá. A masszázs kezelés végén szoktam alkalmazni az ízületi kimozgatást, mivel fontos, hogy a test és legfőképpen a kezelendő terület jól be legyen melegedve és jól át legyen mozgatva.

 

VÉGTAGFESZESSÉG OLDÁSA LAZITÁSA: 

A masszázskezelés során elsősorban az izomzatra hatunk, ezért egyik legfontosabb fogás a gyúrás. Ez a fogás sok gyakorlatot igényel. A fogás az izomzaton kívül hat a bőrre és az alatta lévő kötőszövetre, az izmok eredési és tapadási helyére és az inakra is hatással van. A gyúrásnak szerepe van a diagnosztikában is, mert a fogás közben meg tudom állapítani az izomzat tónusát, a kötőszövetben található csomókat, elváltozásokat és az izom-ín átmenetről is tájékozódást ad. Ezen részhez tartozó fontosabb fogalmak. Gyúrás: mechanikus, tonizáló és értágító fogás. Izomtónus: az izmokra jellemző tulajdonság, egy állandó feszülési állapot. Minden egészséges izomnak nyugalmi állapotban állandó hosszúsága van. Ha az izom hosszúsága csökken, az izomtónus fokozódik. Hipertónus: Az izmok fokozott tónusa, mely a normális határon túlmenő tónusfokozódás. Hipotónus: Az izomzat csökkent tónusa. A gyúrás a csökkent tónusú izmok tonizálására, a fáradt izmok regenerálására, a vérkeringés fokozására, a nyirokkeringés javítására kiválóan alkalmazható fogás.

 

VÉGTAGZSIBBADÁSOK KEZELÉSE:

KARMASSZÁZS

A felső végtag kezelése a felkart, az alkart és a kezet együttesen jelenti, tehát az ujjhegyektől a vállig történik. Ezen belül hangsúlyosan a problémás részen dolgozik a masszőr. Fekve vagy ülve is végezhető.

LÁBMASSZÁZS:A teljes alsó végtag masszírozását jelenti, a lábujjaktól kezdve a farredőig, de kiterjeszthető a farizmokra is. Magában foglalja a talp átdörzsölését is, de ez nem tévesztendő össze a talpmasszázzsal.

 

MASSZÁZS EGY ADOTT TESTRÉSZRE

 

 

HÁT:

A modern életforma általában megterheli az emberek hátát, ezért is érdemes ezt a testrészt kezelni. A háti szakasz anatómiai értelemben véve a XII. hátcsigolyától az I. hátcsigolyáig tart, azaz a bordás részeket jelenti. A hátmasszázs viszont a keresztcsonttól a nyakszirtig történik. (A csigolyák számozása a svédmasszázs irányát mutatja, mivel az alulról felfelé tart). A hát kezelése során a masszőr külön gondot fordít a lapocka átdolgozására is, amelynek környékén általában fájdalmas izomcsomók találhatók.

 

NYAK-VÁLLÖV:

Hangsúlyos a vállöv izmainak – mellizmok, deltaizom, trapézizom – és a lapocka területének, valamint a nyakizmoknak az átdolgozása. Fejfájás, Vállízület körüli lágyrészek gyulladása (PHS) és más egészségügyi problémák esetében alkalmazható hatékonyan. Ülve és fekve is végezhető. Ha nincs kizáró ok, a nyak-vállövi masszázs kimozgatással, a lapocka mobilizálásával társulhat. PHS esetén a masszázs kiegészül a kar kezelésével, erős fejfájás esetén a homlok, tarkó, halánték és a vállöv simításával.

LUMBOGLUTEÁLIS:

 

Ezt a nevet valószínűleg szemérmességből használják latinul, noha anatómiai-élettani szempontból igen fontos területről van szó, amelyről nem szégyen beszélni, és a többi testrészhez hasonlóan kezelhető. A lumbogluteális masszázs a farredőtől az I. ágyéki csigolyáig tart (amely közvetlenül az alsó borda alatt helyezkedik el), tehát a far és a derék régióját foglalja magába. Itt található testünk egyik igen nagy izma, a nagy farizom (musculus gluteus maximus), valamint a középső farizom, a kis farizom és a keresztcsont is. A lumbális gerincszakasz mellett fontos idegek kilépési pontja helyezkedik el. A masszázs hasonfekve történik, tehát csakis a fartájékot és a derék hátsó részét érinti. Nagyon alkalmas a derékfájások, derékból kisugárzó hátfájások, csípőficam, lumbágó, isiász, csigolyabetegségek kezelésére.

MELLKAS:

 

A mellkasmasszázs nem azonos a mellmasszázzsal; a masszázs a bordakosár aljától a kulcscsontig tart, azonban az emlők elkerülésével. A masszőr tehát a mellek alatt, felett és között, az izmokon és a szegycsonton dolgozik, és sem férfiak, sem nők esetében nem masszírozza a mirigyes állományt. A mellkason végzett ütögetés hatékonyan szabadítja fel a tüdőgyulladás vagy más légúti megbetegedés, illetve a dohányzás során lerakódott nyákot, amely köhögéssel távozik a szervezetből.

HAS:

 

A vastagbél lefutása, szemből nézve az óramutató járása szerint. Székrekedés, puffadás, a hasizmok gyengesége esetén hatásos. Kizárólag szakképzett gyógymasszőr végezheti, és ő is csak orvosi utasításra. A kezelés során figyelni kell a húgyhólyag elkerülésére. Ez a mély hasmasszázs nem tévesztendő össze a laikus által is végezhető egyszerű, nyugtató hatású simításokkal, amelyek csak a test felszínes rétegeire hatnak.

 

SPORTMASSZÁZS:

 

 

 

A masszázskezelés során elsősorban az izomzatra hatunk, ezért egyik

 legfontosabb fogás a gyúrás. Ez a fogás sok gyakorlatot igényel. A fogás az izomzaton kívül hat a bőrre és az alatta lévő kötőszövetre, az izmok eredési és tapadási helyére és az inakra is hatással van. A gyúrásnak szerepe van a diagnosztikában is, mert a fogás közben meg tudom állapítani az izomzat tónusát, a kötőszövetben található csomókat, elváltozásokat és az izom-ín átmenetről is tájékozódást ad. Ezen részhez tartozó fontosabb fogalmak. Gyúrás: mechanikus, tonizáló és értágító fogás. Izomtónus: az izmokra jellemző tulajdonság, egy állandó feszülési állapot. Minden egészséges izomnak nyugalmi állapotban állandó hosszúsága van. Ha az izom hosszúsága csökken, az izomtónus fokozódik. Hipertónus: Az izmok fokozott tónusa, mely a normális határon túlmenő tónusfokozódás. Hipotónus: Az izomzat csökkent tónusa. A gyúrás a csökkent tónusú izmok tonizálására, a fáradt izmok regenerálására, a vérkeringés fokozására, a nyirokkeringés javítására kiválóan alkalmazható fogás. Sportolók masszázskezeléséhez erőskezű gyógymasszőr – sportmasszőr szükséges!

SZEGMENT MASSZÁZS:

Az emberi test szelvényekre, úgynevezett metamerekre tagolódik. Az adott metamerhez tartozó szerv- és kötőszövet szelvények - mivel azonos gerincvelői szegmentumból nyerik idegi ellátottságukat - kölcsönhatásban állnak egymással. A belső szervek megbetegedése esetén az adott szelvényhez tartozó bőrfelületen elváltozások jelentkeznek és fokozódik a terület érzékenysége.

Kezeléskor a fentiekben leírt kölcsönhatást kihasználva - fordított irányban - a szegment fizikai ingerlésével befolyásoljuk az érintett szerv működését.

A szegmentmasszázs eredményesen alkalmazható:


 belszervi funkcionális zavarok
 egyes emésztőrendszeri problémák (pl.: gyomorfekély • renyhe perisztaltika • krónikus máj- és epebántalmak)
 fejfájás
 keringési problémák
 kiválasztó szervrendszer zavarai (pl.: vese panaszok)
 légzőszervi funkcionális zavarok (pl.: asthma • bronchitis • tüdőgyulladás megelőzése, utókezelése • váladék felszakítása)
 pszichoszomatikus panaszok kezelésénél

KÖTŐSZÖVETI MASSZÁZS:

A kötőszöveti masszázs kizárólag gyógymasszázs, vagyis csak betegségek kezelésére alkalmas.

A masszázs nem pihentető vagy relaxáló, a páciens többnyire ülő helyzetben van, és a fogások egyes helyeken kellemetlen érzéssel is járhatnak. A masszázst leggyakrabban csak fedetlen háton végzik, más testrész rendszerint érintetlen marad.

Hatása érszűkületnél, vesegyulladás után, gyomorhurutnál és egyes reumás ízületi betegségnél határozottan jótékony. Javítja a vér- és nyirokkeringést, erősíti az immunrendszert, elősegíti a salakanyagok kiválasztását, szabályozza a hormonháztartást, és csillapítja a fájdalmat.

NYIROK MASSZÁZS:

 

A nyirokmasszázs vagy lymphodrenázs olyan speciális masszázstechnika, melynek segítségével a nyirokáramlás többszörösére növelhető, így megnő a méreganyagok felszabadulása és hatékony kiürítése. Fokozódik a nyirokelfolyás, megszűnik a szövetekben a fehérjepangás, gyorsul a felhalmozódott salakanyagok, illetve szöveti ödémák kiürülése, így a sejtek és szövetek gyorsabban regenerálódnak, csökken a gyulladáskészség, illetve a már meglevő gyulladások és sebek könnyebben gyógyulnak. Kiváló általános immungyengeség, visszatérő fertőzések, gyulladások, gyakori légúti megbetegedések, asztma, allergia, ödémák, az arcon és a szem körül keletkezett duzzanatok, nyirokkeringési zavarok, idegesség, alvászavar, migrén, fej- és fogfájás, valamint ízületi gyulladások és reuma esetén. Baleseti sérülések, csonttörések és műtétek után gyorsítja a regenerációt, különösen ajánlott emlőműtétet követően a karödéma megelőzése céljából. Sokat segít akut visszérgyulladások és trombózisok után, alkalmazható továbbá ekcémák, fekélyek, nem gyógyuló sebek kezelésére, gyomor- és bélrendszeri problémák, hajhullás és menstruációs görcsök esetén.

FOGYASZTÓ-MASSZÁZS

 

 

Rendkívül intenzív, radikális speciális masszázs fogások segítségével a zsírsejtek tartalmát a kiválasztó rendszer irányában mobilizáljuk a kényes, súlyfelesleggel rendelkező területekről. Fizikai megnyilvánulásai: csökkenő testrész méretek, a zsírsejtek térfogatának redukciója végett. Bőr rugalmasságának, feszességének fokozódása a zsírsavak ürülése miatt, a narancsbőr (cellulit) csökkenése, a fokozott vérkeringés és anyagcsere következtében.A kezelés alatt és utána sem szükséges külön fogyókúra vagy sportolás, de természetesen a megszokottnál több táplálékbevitel az eredményt lényegesen ronthatja.

 

Amikor tilos!
Nyirokdrenázs-kezelés nem végezhető akut gyulladások, pajzsmirigy-működési zavar, trombózis, rosszindulatú daganat, szívelégtelenség okozta ödéma, szívinfarktus, súlyos asztma, valamint terhesség és szoptatás esetén.

 

CSONTHÁRTYA-KEZELÉS

A csontokat borító csonthártyának a csontok élettani folyamatainak szabályozásában nagy szerepe van.

A csonthártya idegekkel bőségesen ellátott  és annak közvetlen nyomásával az idegvégződések ingerületbe kerülnek.

A helyi hatáson túl távoli reflexhatással is bír a kezelés,amely hatással van a távol eső szervek vérellátására,tónusára és a belekben lévő perisztaltikus mozgásra is.A csonthártyakezelés célja a helyi és távolhatások létrehozásával egyes betegségek befolyásolása. Kivitelezésénél a fogásokat azokon a helyeken alkalmazzuk,ahol a csontfelület hozzáférhető(pl. csigolya-bordaközti izületen, szegycsonton).A csonthártyakezelés speciális szaktudást igényel, csak gyógymasszőr végezheti orvosi javaslatra és ellenőrzéssel.